Jak zabezpieczyć nowoczesne kluczyki zbliżeniowe, by uniknąć kradzieży samochodu?

2023-05-05 Agat

    Trzymaj klucze w bezpiecznym miejscu

W dzisiejszych czasach samochody są zazwyczaj trudniejsze do skradzenia niż kiedykolwiek wcześniej, chyba że złodziej ma dostęp do twojego klucza lub fobu, aby je sklonować. Trzymaj swoje klucze w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem wzroku, gdy jesteś w domu, oraz z dala od drzwi wejściowych. Nie jest rzadkością, że klucze do samochodu są kradzione z domu.

    Bezkluczowe otwieranie samochodu

Samochody wyposażone w bezkluczowe otwieranie drzwi automatycznie odblokowują się, gdy klucz znajdzie się w krótkiej odległości od samochodu. Może to być z kieszeni lub torby. Jeśli musisz nacisnąć przycisk na kluczyku samochodowym, aby otworzyć samochód, to nie masz bezkluczowego otwierania.

Kradzież samochodu bez kluczyka, zwana „kradzieżą z użyciem przekaźnika”, polega na tym, że urządzenie jest używane do oszukania samochodu, aby myślał, że klucz jest w pobliżu. To odblokowuje samochód i uruchamia zapłon.

Złodzieje potrzebują tylko kilku metrów odległości od twojego klucza samochodowego, aby przechwycić sygnał, nawet jeśli znajduje się on w twoim domu. Oznacza to, że nawet jeśli twój samochód i dom są zabezpieczone, złodzieje mogą nadal odblokować, uruchomić i ukraść twój samochód.

Jak zabezpieczyć swój samochód z bezkluczowym otwieraniem:

  • Trzymaj klucze samochodowe (i zapasowe) z dala od samochodu, gdy jesteś w domu.
  • Umieść klucze w sygnałowo blokującej torebce lub miejscu.
  • Przeprogramuj swoje klucze, jeśli kupisz samochód z drugiej ręki.
  • Wyłącz sygnały bezprzewodowe na kluczyku, gdy nie jest używany.

Niestety, choć technologia kluczyków zbliżeniowych przynosi nam wiele korzyści, to również zwiększa nasze ryzyko kradzieży samochodu. Złodzieje mogą zdalnie przechwycić sygnał z kluczyka, nawet jeśli znajduje się on wewnątrz domu, co umożliwia im otwarcie i uruchomienie samochodu.

Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu z kluczykiem zbliżeniowym, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, należy pilnuj kluczyki i przechowuj je w bezpiecznym miejscu, z dala od drzwi wejściowych i z dala od okien.

Jeśli kupujemy samochód używany z kluczykiem zbliżeniowym, warto zmienić kod kluczyka i zaprogramować go na nowo. Jest to szczególnie ważne, ponieważ poprzedni właściciel może posiadać kopię kluczyka.

Klucze zbliżeniowe są wygodne, ale wymagają dodatkowej ostrożności, aby zminimalizować ryzyko kradzieży samochodu. Należy pamiętać, że kluczyki to najważniejszy element zabezpieczenia naszego samochodu i warto zadbać o ich bezpieczeństwo.